Galeria

W tym miejscu przedstawiono fotografie urzadzeń mikrofalowych (głównie anten) opracowanych i wykonanych przeze mnie (lub ze znacznym moim udziałem). Do każdej fotografii (grafiki lub wykresu) dołączyłem (lub dołączę) krótki komentarz. 

Anteny z małym ekranem charakteryzuja sie szeroką wiązką promieniowania. Zwiekszenie ekranu powoduje istotne zwiekszenie szerokości pasma pracy anteny oraz zwęża charakterystykę promieniowania, co musi spowodować wzrost zysku energetycznego.

Na kilku sasiednich zdjeciach przedstawiono warianty anteny podwieszanej ćwierćfalowej.

 

Zwarcie na środku półfalowej łaty, punkt zerowy dla pradu na niej. Oczywiście ekran nie musi być wykonany z laminatu (jak tutaj), może być wykonany z blachy, np. mosiężnej, jak łata.

 


Wieloelementowy szyk antenowy

Charakterystyki promieniowania uzyskane w komorze bezodbiciowej

Stanowisko pomiarowe w komorze bezodbiciowej

 

 


Sprzęgacz pierścieniowy 3/4 lambda z gniazdami typu N.kkk


Różne warianty promienników TSA (Tapered Slot Antennas).

Szyk antenowy 2×4 zasilanych synfazowo elementów mikropaskowych.

 

 

Na DIPOL 2

Antena typu dipol symetryczny na pasma od GSM do WiFi, z lewej elementy przygotowane do montażu, z prawej gotowa antena. Chyba najlepiej zastosować koszulkę termokurczliwą.

Antena logoperiodyczna. Wytawiono dwa jednakowe druki na bardzo cienkim laminacie (grubośc chyba 0.5 mm). Między oboma laminatami umieszczomo płytę PCV o niskiej gestości i małej przenikalnosci dielektrycznej ok.1.8 (dostepna w sklepach budowlanych). W plycie PCV wywiercono otwory , aby ogólna przenikalnosc dielektryczna była jeszcze mniejsza. Antena pracuje w zakresie 0.7-2.6 GHz


Antena no podłożu dielektrycznym. Elementem promieniujacym jest łata, pobudzana za pomocą szczeliny. Jak widać na fotografii, pobudzanie szczelin jest przeciwfazowe, co spowoduje takie samo pobudzanie łat i , w efekcie , dwuwiązkowy kształt charakterystyki promieniowania. Jest to sposób, niedoskonały oczywiście, poszerzania szerokości wiązki anteny przy zachowaniu zwiekszonej wartości zysku energetycznego anteny dwuelementowej. W kierunku osi anteny pojawia się „wgłębienie” charakterystyki promieniowania (zwykle 2-3dB).


Filtr mikrofalowy na pasmo L, wykonany ponad 30 lat temu. Obliczenia były prowadzone za pomocą kalkulatora wg klasycznego algorytmu. Przedstawiono dwa warianty, które róznią sie typem gniazda. Wykonano kilka wariantów filtra (róznią sie typem gniazda – N     i BNC  oraz rodzajem wyprowadzenia gniazd –  z jednej strony lub ze stron przeciwnych- wariant na górnej fotografii). Duże odległości między rezonatorami (prętami) świadczą o zamiarze uzyskania wąskiego pasma pracy filtru. Cel ten osiagnięto, na co wskazuja wyniki pomiarów umieszczone na .

 

 

Antena mikropaskowa na pasmo UHF.


Antena śrubowo-stozkowa, model próbny.

 

Antena szczelinowo-falowodowa

Antena tubowa

 

Pozyskałem, poprzez stronę Microwawe Journal papierowe wersje tego czasopisma. Otrzymałem pocztą już 6 numerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *